top of page
Szukaj
  • minthomed

Ile trwa przygotowanie projektu, czyli kiedy zgłosić się do projektanta?

Zaktualizowano: 6 wrz 2022


Jeśli właśnie kupiliście mieszkanie, ale klucze odbieracie dopiero za dwa lata, jest to mimo wszystko idealny moment na zgłoszenie się do projektanta. Dlaczego tak wcześnie? Czy to znaczy, że przygotowanie jednego projektu zajmuje dwa lata? Niezupełnie. Poniższy artykuł powinien wyjaśnić wiele wątpliwości.

Każde studio projektowe ma swój system działania, wypracowane metody i harmonogram, są jednak pewne wspólne dla wszystkich elementy.

  • Pierwszym etapem procesu projektowego jest podpisanie umowy i wpłata zaliczki. Od momentu, kiedy projektant otrzyma zaliczkę zaczyna się realna praca nad stworzeniem wymarzonego dla Klienta projektu. W naszej pracowni Klient niemal od razu otrzymuje szczegółowy formularz on-line, który zawiera kilkadziesiąt pytań dotyczących preferencji i wymagań co do projektowanych przestrzeni. Na ten etap przeznaczamy zazwyczaj do 7 dni kalendarzowych.

  • Następnie wypełniony formularz jest omawiany i analizowany, sprawdzamy, czy dobrze rozumiemy potrzeby i wizje Klienta. Jeśli mamy już klucze i można zebrać wymiary projektowanego mieszkania, jest to czas na inwentaryzację. Kolejnym etapem, który trwa około 14 dni, jest sporządzenie 2 lub 3 propozycji układu funkcjonalnego, czyli przedstawienie na planie mieszkania układu ścian i umiejscowienie wszystkich elementów wyposażenia, tj. mebli wolnostojących, zabudowy meblowej, szaf wnękowych, umiejscowienie sprzętów AGD i RTV.

  • Z tych propozycji wybierana jest jedna, na podstawie której tworzone są wizualizacje oraz wstępny kosztorys. Czas powstawania wizualizacji jest najdłuższy – to około 4 tygodni, w zależności od ilości pomieszczeń i poziomu skomplikowania wnętrz, ilości detali (np. rysowanie w programie komputerowym skomplikowanych ułożeń sztukaterii zajmie więcej czasu, niż narysowanie tapety, lub tylko pomalowanej ściany).

  • Po przesłaniu do Klienta wizualizacji, czekamy do 7 dni na wszelkie uwagi i propozycje zmian, a kolejne 7 dni przeznaczamy na naniesienie poprawek.

  • Przygotowanie kosztorysu zajmuje około 14 dni. Po zaakceptowaniu wizualizacji przychodzi czas na sporządzenie rysunków technicznych. Tu także, w zależności od liczby rysunków do przygotowania, potrzeba około 3-4 tygodni. Potem znów rezerwujemy czas na ewentualne poprawki (np. zmiana układu półek w szafie, zmiana rodzajów uchwytów w szafkach itd.). Po zatwierdzeniu wszelkich zmian, uznajemy, że sam projekt jest zakończony. W sumie minęło około 3 miesięcy.

Przy założeniu, że wszystko przebiega sprawnie i wszyscy trzymają się wyznaczonych terminów po upływie 3-4 miesięcy projekt powinien być zakończony. Jednak zdarza się, że nie udaje się dochować terminów. Niedotrzymanie terminu przez Klienta może spowodować istotne przesunięcia – nie o kilka dni, ale nawet o kilka miesięcy. Dlaczego?

  • Otóż projektant pracuje jednocześnie nad kilkoma projektami. Ma swój harmonogram, którego powinien się trzymać – inaczej wkrada się chaos i bałagan.

  • Jeśli dany etap projektu wypada z wyznaczonych ram, może zdarzyć się, że projektant dokończy go dopiero za kilka miesięcy, kiedy w jego harmonogramie prac pojawi się na to przestrzeń.

  • Niekiedy Klientom wydaje się, że nic się nie stanie, jeżeli spóźnią się kilka dni. To nieprawda. W zależności od liczby zleceń, studio projektowe może przesunąć projekt danego Klienta na później, i wówczas okres 2 lat na przygotowanie projektu wcale nie wydaje się już taki abstrakcyjny.

  • Zdarza się też, że pracownia właśnie ze względu na obłożenie pracą może rozpocząć prace nad projektem dopiero za kilka miesięcy.

Podsumowując, proces projektowy zajmuje zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, w zależności od responsywności Klienta i elastyczności obydwu stron. Do tego należy dodać ewentualny czas oczekiwania na rozpoczęcie prac. Kiedy zatem zgłosić się do projektanta wnętrz? Odpowiedź brzmi: jak najprędzej!


Następnym etapom, czyli zamawianiu materiałów wykończeniowych i rozpoczęciu prac remontowo-budowlanych, poświęcimy kolejny artykuł.
16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page