Ile trwa remont i dlaczego tak długo?

Niejeden potencjalny inwestor – innymi słowy, osoba, która planuje remont lub myśli o jego przeprowadzeniu – zadaje sobie pytanie, ile czasu zajmie realizacja takiego projektu. Niejedna taka osoba z pewnością słyszała od znajomych lub krewnych o przedłużających się w nieskończoność remontach, i jest przekonana, że jej to się nie przytrafi, bo przecież wystarczą dobre chęci, w miarę ogarnięci fachowcy i trzymanie się ustalonego planu. Niejednego inwestora w przekonaniu tym utwierdzają bez wątpienia liczne popularne programy telewizyjne o ekspresowych i bezproblemowych metamorfozach wnętrz. Jak widzimy na wnętrzarskich i lifestyle’owych kanałach, generalny remont da się przeprowadzić w weekend lub w najgorszym razie tydzień, nie należy spodziewać się żadnych przestojów w pracach, a jeżeli przypadkiem coś pójdzie niezgodnie z planem, to po chwili zjawia się prowadząca program genialny architekt wnętrz, i w okamgnieniu doznaje olśnienia pozwalającego uratować projekt i ograniczyć obsuwę do maksimum godziny. A skoro tak pokazują w telewizji, to chyba musi to być prawda?


Otóż prawda jest zupełnie inna.


Telewizja kłamie

W telewizji dobrze wyglądają spektakularne efekty, brzydkie „przed” płynnie przechodzące w piękne „po”, osiągnięte minimalnym nakładem czasu i środków. W rzeczywistości jednak remont w 48 godzin czy metamorfoza w weekend to fikcja. Żaden remont generalny nie dokona się nawet w 5 dni. Gdyby w programach telewizyjnych przedstawiano ten proces zgodnie z rzeczywistością, widzowie mogliby się na dobre zniechęcić do remontów, a sponsorzy ponieść niepowetowane straty.

Nie znaczy to jednak, że remont musi być udręką i trwać w nieskończoność. Sprawna realizacja projektu jest jak najbardziej możliwa, o ile przyjmiemy realistyczne założenia i ramy czasowe oraz zatrudnimy rzetelnych fachowców.


Szybciej, nie będzie

Poniższe szacunki są uśrednione i mogą rzecz jasna zmieniać się w zależności od skomplikowania projektu, metrażu mieszkania, sprawności i liczebności ekipy oraz wielu innych czynników, na które inwestor niekoniecznie ma wpływ. Może się zdarzyć, że któryś z etapów zamknie się w czasie szybszym niż szacowany; częściej jednak bywa, że jest to czas dłuższy od spodziewanego. Dlatego warto traktować poniższe wyliczenia jako swoisty punkt orientacyjny, pomocny w stworzeniu realistycznego planu remontu.


Ważne:

Podsumowując, realistycznie należy założyć, iż remont naszego mieszkania czy domu będzie trwał w granicach 2-4 miesięcy, w zależności od wielkości mieszkania, ilości zmian, wyburzeń, a także od sprawności fachowców/ich liczebności/ oraz od dobrze zaplanowanego harmonogramu dostaw materiałów wykończeniowych.

Jeśli czujesz, że jest to bardzo duże wyzwanie i obciążenie dla Ciebie, zleć to architektowi wnętrz i ciesz się wolnym czasem i spokojem.