Blog

Jak zaprojektować sypialnię?

Przeprowadzasz się do nowego mieszkania.  W sypialni marzyło Ci się duże łóżko, fajne lampki, miękki dywan, welurowe zasłony itd. Masz jakąś wizję, wybierasz poszczególne elementy ze sklepów internetowych bądź w sklepach stacjonarnych. Ale jak to ułożyć, żeby było funkcjonalnie? Jak stworzyć komfortową sypialnię, tak, aby nie musieć podłączać przedłużaczy do lampek, albo zmieniać ustawienia, bowiem okazało się, że przez zbyt duże łóżko, drzwi od sypialni się nie zamkną? O tym i o kilku innych ważnych kwestiach związanych z projektowaniem sypialni i innych pokoi traktuje ten artykuł. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu i cieszyć się miłą oraz wygodną przestrzenią.

1.     Ustawienie łóżka

Pierwszą istotną kwestią jest usytuowanie łóżka i jego wielkość. W zależności od dostępnych metrów kwadratowych, możemy pozwolić sobie na różną wielkość łóżka – najpopularniejsze to 140x200cm, 160x200cm, 180x200cm, 200x200cm.

Jeśli łóżko ma stać pośrodku ściany, tak aby było dojście z dwóch stron, należy pamiętać o tym, aby nie kolidowało ono z drzwiami od sypialni. Przy takim ustawieniu warto, aby po obu stronach łóżka znalazły się stoliki nocne, aby móc na nich postawić szklankę wody lub odłożyć książkę.

Jeśli naprzeciwko łóżka ma znaleźć się telewizor, pamiętać należy o zaplanowaniu gniazdek w taki sposób, by ich liczba wystarczyła do podłączenia samego telewizora oraz dekodera i innych potrzebnych urządzeń. By kable nie zwisały i nie były widoczne można wkuć w ścianę specjalną szynę i schować w niej całe okablowanie od TV. Chcąc zastosować takie rozwiązanie należy też wziąć pod uwagę na jakiej wysokości znajdzie się TV – czy będzie zawieszany na uchwycie, czy stanie na komodzie, ponieważ od tego zależy wysokość, na jakiej wkuwa się szynę i jakiej ona musi być długości.

2.     Oświetlenie w sypialni

Planując rozmieszczenie lamp w sypialni trzeba pamiętać o funkcjach jakie musi spełniać oświetlenie w tym pomieszczeniu. Najlepiej mieć kilka źródeł światła i tym samym wybór z którego źródła w danym momencie chcemy skorzystać. Zwykle projektujemy górne światło, oświetlenie przy łóżku oraz dodatkowe, bardziej dekoracyjne, budujące nastrój, atmosferę spokoju, intymności.

Jeśli chcemy zainstalować kinkiety przy łóżku, to trzeba wiedzieć jakie będzie łóżko w sypialni – i chodzi tu nie tylko o rozmiar materaca, ale także o wymiar ramy i wysokość zagłówka. Od tego zależy w którym miejscu będzie możliwe zawieszenie kinkietów Optymalna wysokość lampek nocnych to ok. 75cm, natomiast wyższa pozycja oświetlenia pozwala na wygodniejsze czytanie w łóżku.

Wysokość szafki nocnej z kolei determinuje wysokość włączników do kinkietów i gniazdek przy łóżku.


Przy wyborze lamp i żarówek do sypialni liczy się nie tylko ich design i estetyka, ale również natężenie i barwa światła. Temperatura barwowa w sypialni powinna się mieścić w granicach 2700 – 3000K.

3.     Przechowywanie w sypialni

Planując miejsce do przechowywania w sypialni, przede wszystkim należy przemyśleć, co będziemy w niej przechowywać. Od tego zależy jakie meble będą nam potrzebne oraz ich liczba . Jeśli np. mamy oddzielną garderobę, to w sypialni ewentualnie będzie nam potrzebna tylko niewielka komoda na podręczne rzeczy lub bieliznę. Jeśli natomiast w sypialni musi się znaleźć szafa, która ma pomieścić wszystkie ubrania (także te sezonowe), bieliznę, oraz ręczniki i pościel to warto aby była dokładnie przemyślana i wykonana na zamówienie tak, aby zwiększyć przestrzeń do przechowywania.

4.     Dodatkowe funkcje w sypialni

Prawdopodobnie każdy, kto tego potrzebuje, chciałby mieć w mieszkaniu dodatkowy pokój, który mógłby poświęcić na swój gabinet. Jest to jednak czasem niemożliwe i trzeba pójść na kompromis. Wówczas częstym rozwiązaniem jest wydzielenie kącika do pracy w sypialni (lub w salonie). Aby to miejsce spełniało swoją funkcję, trzeba zadbać o odpowiednią ilość światła, miejsca by móc wygodnie odsuwać się z krzesłem oraz odpowiednią liczbę potrzebnych źródeł prądu tak, by móc podłączyć wszystkie sprzęty bez przedłużaczy i kabli plączących się pod nogami. Samo biurko też powinno mieć przelotki na kable, szuflady, miejsce na dokumenty, przybory do pisania oraz zapasowy papier do drukarki, aby wszystko było pod ręką.


Często również w sypialni pojawia się toaletka. Tu również potrzebne jest odpowiednie ustawienie względem światła dziennego oraz miejsce do przechowywania kosmetyków. Na wierzchu mogą stać ładne flakony, ozdobne pudełeczka, ale pozostałe kosmetyki i przybory warto chować – zarówno ze względów estetycznych, ale także ze względu na osiadający kurz. Przy toaletce potrzebne jest lustro i trzeba także przemyśleć, czy będzie ono mieć wbudowane źródło światła czy oddzielną lampkę.

5.     Dekoracje okienne

Dekoracje okienne oczywiście zależą od preferencji użytkowników. Można wybierać spośród wielu dostępnych opcji: firany i zasłony, żaluzje, rolety zaciemniające, rolety przepuszczające światło, rolety rzymskie, shuttersy. Wybierając odpowiedni materiał trzeba pamiętać o funkcjonalności – w sypialni, w której rano świeci słońce, warto zamontować zaciemniający materiał tak, aby słońce nie budziło nas o 4 rano. Istotnym aspektem jest tez łatwość czyszczenia tych materiałów.


Jest zatem wiele elementów, które trzeba rozważyć planując remont czy aranżację sypialni. Jeśli nie chcesz podejmować się tego samodzielnie chętnie Cię wyręczymy, a jeśli stawisz czoła temu wyzwaniu to mamy nadzieję, że artykuł okaże się pomocny.


#sypialnia #projektsypialni #oswietleniewsypialni #ustawienielozka #przechowywaniewsypialni #dekoracjeokienne #dodatkowefunkcjewsypialni #projektowaniewnetrz #projektowaniewnetrzwarszawa #sypialniamarzen #projektantwnetrzwarszawa