Projektant wnętrz - ile kosztuje? 

Projektant wnętrz – ile kosztuje? Czy to droga usługa?

Zaktualizowano: 6 wrz 2022

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że usługa projektanta to towar luksusowy, tylko dla osób o nieograniczonym budżecie na wyposażenie wnętrza. Otóż tak nie jest. Gdy się przyjrzymy dokładniej za co tak naprawdę płacimy projektantowi cena już nie wydaje się taka wysoka.


Przede wszystkim warto zauważyć, że każda pracownia się różni pod względem swojej oferty. Nie tylko pod względem ceny, ale również zakresu świadczonych usług i/lub ich jakości. Na przykład nie każda pracownia realizuje projekty nadzorując prace wykonawcze, również nie każda pracuje on-line, a są tez takie, które pracują tylko on-line. Warto zwrócić uwagę co dokładnie zawiera każda oferta, ponieważ to co kryje się pod hasłem „projekt wykonawczy” w różnych pracowniach może oznaczać różne rysunki lub ich różną szczegółowość, czy zakres, np. w ofercie mogą być jedynie rysunki elektryki i hydrauliki, a w innej pracowni będzie to oznaczało: projekt punktów elektrycznych, hydraulicznych, szczegółowe rysunki ścian oraz podłóg, rysunki rozkładu płytek, szczegółowe rysunki łazienki, rysunki techniczne dla stolarza. Także nie warto opierać się tylko na cenie jaką przedstawiła dana pracownia, ale również warto sprawdzić za co dokładnie mamy zapłacić i czy jednak bardziej nie opłacało by nam się dopłacić, ale zyskać pełen zakres rysunków. Kupując nowe mieszkanie czy dom cena usługi projektanta wynosi ok.1-2% całej ceny zakupu nieruchomości. Jest to stosunkowo niewielki koszt.


Zatrudniając projektanta wnętrz lub architekta mamy większa pewność, że nasz budżet się nie rozejdzie oraz unikniemy błędów a także oszczędzimy czas. A wiadomo –czas –to pieniądz ;) Wybierając projekt z nadzorem rozszerzonym, czyli takim gdzie oprócz nadzoru nad pracami wykonawczymi projektant będzie czuwał nad zamawianiem i odbieraniem materiałów wykończeniowych, masz większy spokój o to, że ktoś czuwa nad logistyką. Nie musisz się martwić czy będziesz w stanie odebrać paczkę z lampami albo że nie masz jak umówić się ze stolarzem, aby zrobił pomiar bo pracujesz, bo tym zajmie się projektant.


Koszty jakie ponosi dana pracownia też mogą być różne w zależności od tego, czy jest to jednoosobowa działalność, czy firma zatrudniająca kilka osób i wynajmująca biuro etc. Projektanci korzystają z programów komputerowych, które najczęściej są licencjonowane i co roku trzeba opłacać koszt jej przedłużenia. To również generuje koszt, który trzeba pokryć. Już nie wspominając o opłatach ZUS i podatkach, które każdy przedsiębiorca musi opłacić. Płatne są również szkolenia oraz wymagający zmiany co jakiś czas sprzęt – komputer, drukarka oraz materiały eksploatacyjne, a także samochód – jeśli pracownia prowadzi usługę z nadzorem czy „pod klucz”. Wszelkie koszty prowadzenia działalności takie jak marketing, benzyna, papier do drukarki, ale także koszty niektórych próbek materiałów wykończeniowych.


Warto dodać, że najczęściej płatność za usługę projektanta jest płacona w transzach. W naszej pracowni –w zależności od zakresu usługi – płatność podzielona jest na 3-4 transze, po skończonym kolejnym etapie prac projektowych. W związku z tym jeśli obawiałeś/aś się, że będziesz musiał/a na raz wydać kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy to spieszę Cię uspokoić. Ta płatność jest rozłożona na kilka miesięcy.